Meslek Lisesi Öğretmenlerine Lions Quest Eğitimi

Hatay Erol Bilecik Teknik Meslek Lisesinde eğitim başladı. İlk kez bir meslek lisesini eğitiyoruz. Öğretmenler sınıf ortamında , Rengin Hoca online, değişik ve yeni bir macera!

Lions Quest Eğitimleri böylece Meslek Liselerinde de verilmeye başlandı. Özel Müfredat için bir de kitap hazırlanıyor.


 
ŞİMDİ ÇOCUKLARIMIZIN SOSYAL DUYGUSAL BECERİLERE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYACI VAR

Okullar açılıyor. Çocuklarımız öğretmenlerine, arkadaşlarına kavuşacaklar. Aileleri dışındakilerle iletişim kurmayı, birlikte çalışmayı yeniden öğrenecekler.
Öğretmenlerimizin korku, stres, kaygı, öfke, yalnızlık gibi duygularla başa çıkması gerekecek.
Şimdi çocuklarımızın her şeyden çok sosyal duygusal becerilere ihtiyaçları var.
Etkin iletişim, eleştirel düşünme, takım ruhu, problem çözme, hedef koyma, sorumlu karar verme, özgüvenli, öz motivasyon, öfke ve duygu kontrolü, başkalarına ve farklılıklara saygı gibi sosyal duygusal becerilere 21.yüzyıl becerileri de deniyor. Bu becerilerin sağlıklı ve mutlu yaşamın ve akademik başarının temeli olduğu kanıtlandı.
İş dünyası artık sadece diplomaya bakmıyor; bu becerileri gelişmiş elemanlar arıyor.
Bu becerilerin öğretilebilir ve öğrenilebilir olduğu da kanıtlandı. Bu konuda dünyada kreşlerden üniversite çağına kadar uygulanan bilimsel araştırmalara dayanan onlarca okul programı geliştirildi, örgün eğitimin içine alındı.
“Quest” programı dünyadaki en iyi programlarından bir tanesi. Stanford üniversitesi çıkışlı, Harvard, Helsinki, Boğaziçi üniversiteleri destekli, Lions kulüplerinin sosyal sorumluluk projesi olarak yaygınlaştırdığı bir program. Ülkemizde Türk Lions Vakfı altında 12 yıldır uygulanmakta. Yüzlerce okuldan 8000 i aşkın öğretmene eğitim ve rehber uygulama kitapları verildi. Çevrimiçi eğitimlerle Edirne’den Ardahan’a yüzlerce köy öğretmenine ulaşıldı. Devlet okulları ve öğretmenlerine ücretsiz özel okullara kar amacı gütmeyen sembolik bir ücret ile verildi, verilmeye devam ediyor.
Program milli eğitim müfredatı ile çatışmıyor, onu destekliyor. Becerileri kazandırmanın yanı sıra sınıfta ve okulda olumlu, güvenli iklim yaratıyor.
Bugün öğretmenlerimizin, çocuklarımızın ihtiyacı olan iklimi.


 
TEGV-Lions Quest İşbirliği

Eğitime gönül verenler ile bugüne kadar 3 milyon çocuğa eğitim desteği sunan, ülkemizin önder eğitim vakfı TEGV, Lions Quest Sosyal Duygusal Öğrenme ve Yaşam Becerileri programını sahasında uygulamaya başlıyor. Lions Quest ilk ve ortaokul düzeyi programının gönüllülere tanıtılması konusunda ilk adım atıldı.

10-11 Temmuz 2021 günleri 20 TEGV gönüllü eğitmeni uluslararası eğitmen Oral Özeken'den programın uygulanması üzerine eğitim aldı.
Eğitime gönül verenler ile bugüne kadar 3 milyon çocuğa eğitim desteği sunan, ülkemizin önder eğitim vakfı TEGV, Lions Quest Sosyal Duygusal Öğrenme ve Yaşam Becerileri programını sahasında uygulamaya başlıyor. Lions Quest eğitmeni uluslararası eğitmen Oral Özeken'den programın uygulanması üzerine eğitim aldı


 
125 eğitim 81 il ve 3300 Öğretmene Ulaştık

Lions Quest çevrimiçi eğitimleri bugün itibarı dönem içinde ile 125 eğitim ve 81 ilimiz ve köylerinden 3300 öğretmene ulaşmış bulunuyor. Bu rakamlar geçtiğimiz 12 yılın toplam rakamlarına yaklaşmış durumda. Pandemi'nin olumuz koşullarını olumluya çeviren Lions Quest yeni normal eski nomal'e dönse bile çevrimiçi eğitimler ile ülkenin her köşesinden öğretmenlere ulaşmayı sürdürecek.  

1 Haziran'da gerçekleitirdiğimiz Lions Quest Zirvesine katılan uluslararası görevliler çok değerli geri bildirimler yaparak Türkiye çalışmalarına takdirlerini bildirdiler. 

Ülkenin önde gelen okullarından Irmak Okulları her kademede model okulumuz oluyor. Aileleri de içerecek olan  eğitim sürecinini Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri de izleyerek yeni bir ölçme değerlendirme yapacaklar. 

Fatih Lİons Kulübü altında kurulan Öğretmenler Dal Kulübü üyeleri programın daha geniş öğretmen ağlarına tanıtılması  ve çok popüler olan E Twinning konusu olması için yoğun bir çalışma içindeler. Ayrıca yine çevrimiçi olarak Sağlıklı Beslenme ( Türk Böbrek Vakfı işbirliği ile ) , Hızlı Okuma, Satranç, İlk Yardım  gibi çeşitli eğitimler organize ederek öğretmenleri zenginleştiriyorlar. Dileğimiz her kulübün bir "öğretmenler dal kulübü " oluşturması.

Bir başka taze haber - 118 K Yönetim Çevremiz Kesim Başkanı Sabih Çoşkuncu öncülüğünde 118 K Yönetim Çevremizin sağladığı TEGV ile uzun soluklu bir işbirliğine başladık. TEGV yöneticileri lkokul ve ortaokul programlarımızı son derece beğendiler ve tüm ülke kapsamında olduğu gibi uygulamaya karar verdiler. Bir protokol yaparak Temmuz ayında gönüllülerini eğiten ana eğitmenlerini eğiterek başlıyoruz.  Okul dışında olacak bu eğitimlerin ve TEGV işbirliğinin onayını LCIF'den almış bulununuyoruz. 

Lions Quest bildiğiniz gibi 2008-9 döneminden bu yana 3 yılda bir Ulusal Konvansiyonda onaylanarak yenilenen tek MD ortak projemizdir. Lions Quest Türkiye ekibi olarak geçmiş ve özellikle bu dönem Konsey'imizin ve Genel Yönetmenlerimizin verdikleri desteğin önümüzdeki dönem de devam edeceğinden eminiz. Ülke eğitimine en büyük katkımız olan ve Lions'u Edirne'den Ardahan'a öğretmenlerimiz üzerinden toplumumuza yayan bu değerli programı her Lion'un bilerek , çevresine anlatarak gurur duymasını diliyoruz. 


 
Lions Quest Zirvesi 2021

Lions Quest Ekibi yoğun çalışmalar ve hazırlıklar sonunda yaklaşık 300 kişinin zoom üzerinden katıldığı üst düzey katılımcı ve konuşmacıların olduğu zirve toplantısını 1 Haziran 2021 akşamı gerçekleştirdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılanlara aynı anda simultane tercüme hizmeti verildi. Lions Quest Türkiye ekibi sosyal duygusal öğrenmeyi anlatan kısa bir gösteri sundu.


 
Dünya Su Günü

Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart'ta kutlanan bir gündür. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilmiştir.

İlk kez 1992'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda önerilen "Dünya Su Günü", gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

Her üç yılda bir toplanan ve 2009'da İstanbul'da düzenlenen Dünya Su Konseyi'nde katılımı artıran Dünya Su Günü, artan su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular. (Vikipedia)

 


 
Eğitimler Sonrası Öğretmen İncileri

Yasemin Balcı Gökkuş

Sıkılmadan aldığım tek eğitim programı diyebilirim. Başından sonuna kadar heyecanım hiç azalmadı.

Yeliz Akgül

Sosyal duygusal anlamda öğrencilerime dokunabileceğimi kavradım.

Zeliha İnan

Farkındalık yaratan bir eğitim

Çiğdem D.Tonguç

Öğrenci merkezli tüm eğitimleri destekliyorum. Eğitim tarzı da bize örnek oldu. Herkesin hayatında bir yeri olacak. Gönderilen kitap el altı kitabımız olacak.

Hatice Kaya

Köy öğretmeniyim. Pandemi dönemi sonrası köy okulumuz açıldı. Okula başladığımızda öğrencilerde gördüğüm durgunluk, sosyal olarak içine dönüklük, çekingenlik beni çok düşündürüyordu. Tam da bu çıkmazın içinde bu eğitim ilaç gibi geldi, ufkumu açtı, örnekler sundu. Bunlardan çok yararlanacağım.

Nilüfer Özçevik – Orta okul öğretmeni

Galiba ben yeniden öğretmen oldum.

Funda Cibaroğlu – Orta okul öğretmeni

Başta amaan ne olacak sanki alt tarafı bir online eğitim daha dedim ama bugün bütün kitabı okudum bitirdim, alt tarafı bir eğitim değilmiş ben bunu anladım.  Yolu aydınlıktan geçen ne güzel insanlar varmış. Hepsine selam olsun.

Çağla Sevim Kahraman – Özel eğitim öğretmeni

Bana yüksek düzeyde katkı sağladığını düşünüyorum.Ne kadar kaliteli bir eğitimde yer aldığımı giderek farkediyorum. Başlarken böyle bir eğitim olacağını hiç düşünmemiştim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarınızda yer almak istiyorum

Eda Özcan – Okul öncesi öğretmeni

Okul öncesi öğretmeniyim. Çocukların kalbi ve beyni arasında bağlantı kuran tüm etkinliklerde başarıya ulaşıyoruz. Bu da öyle bir program.

Fatma Gümüş Tekin – Okul öncesi öğretmeni

Okul öncesi öğretmeniyim. Çok faydalandım. Su süreçte çok eğitim var ama ne kadar faydaya yönelik tartışılır. Bu anlamda hem akademik anlamda çocuklara destek verirken hem de sosyal duygusal anlamda nasıl geliştirebileceğimizi öğrenmiş olduk. Çok güzel hazırlanmış bir program.

Hatice Işık – Okul öncesi öğretmeni

Çok güzel örneklerle çok keyifli bir eğitimdi. Hepimiz farklılıklarla bir araya gelip hem eğlendik hem öğrendik, duygularımızı gerek sözlerle, gerek hareketlerle paylaştık.  Bunları çocuklarımıza rahatlıkla aktarabiliriz. Farklı mozaiklerimizle bir bütün olduk. Bu dünya için inanılmaz önemli bir şey. Empati kurmayı öğrendik.

Tuba Ayaz  - Drama öğretmeni

Düşünmediğim, tasarlamayı unuttuğum alanların yazboz da yer bulduğunu gördüm, bana yepyeni  bir pencere açtı Artık daha farklı bakabileceğim. Bu çalışmalara canı gönülden katılmak ve elimden geleni yapmak isterim.


 
Virtual LQEM 2021

22 – 23 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Lions Quest Avrupa Çevrimiçi Toplantısı 2021 (Virtual LQEM 2021), Avrupa Ülkeleri ile birlikte Dünya çapından katılımcılarla Sosyal Duygusal Öğrenim konusundaki bilgilerin paylaşıldığı çok etkili bir toplantı olma niteliğini kazandı. Lions Quest Avrupa Koordinatörü ve Türkiye Direktörü Nilgün NIORD’un liderliğinde gerçekleşen toplantıda Dünya Ülkeleri’nden 110 katılımcı yer aldı.

Çevrimiçi toplantı konularının en önemlilerinden biri olan Lions Quest Sosyal Duygusal Öğrenim Eğitimi’nin Okul Öncesi uygulamaları, konuk konuşmacılar ve Ülkemizden bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitmen Oral ÖZEKEN tarafından vurgulandı.

Sosyal Duygusal Öğrenimin Anaokulu çağlarından başlamasının çok önemli olduğunun altı çizildiği konuşmada, bu yaş grubu öğrencilerde uygulamaların gelecek yıllarda öz farkındalığını, öz yönetimini sağlamış, sosyal duygusal yönden gelişkin, iletişimi güçlü ve sorumlu olarak karar verebilen mutlu ve başarılı bireyler olarak yetiştiği belirtildi.  Anaokulu Öğretmenleriyle yapılan çalışmalardan da örneklerin verildiği konuşmada,  Lions Quest Eğitimlerinde Okul Öncesi Öğretmenleri tarafından çok yaratıcı çalışmaların gerçekleştirildiği, Sosyal Duygusal Öğrenme konusunda, drama uygulamalarından, çaldıkları enstrümanlarla şarkılar bestelemeye, pandomim gösterilerinden, bilgisayarda animasyonlar hazırlamaya kadar birçok etkili sunumların hazırlandığı iletildi. Pandemi ortamında Türkiye’nin Lions Quest Çevrimiçi Eğitimlerinde büyük bir ilerleme kaydettiğini, Öğretmenlerimizle gerçekleştirilen bu eğitimlerin motivasyonlarını da çok yükselttiğini belirtti. Dijital ortamda yapılan diğer etkinlikler ile bu değerlerin kazanılmasındaki izlenecek yolların neler olduğu konusunda açıklamalar yapan ÖZEKEN, Anaokulu LQ Eğitiminin sembolü olan “Ayıcık” ile tüm katılımcılara başarılar diledi.


 

Eğitim Takvimi

<<  <  Ekim 2023  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
© 2023 Lions Kulüpleri Vakfı