Maggie Pınar

Maggie Pınar Cambridge Kraliyet Sanat Akademisi’nde Eğitimde Drama bölümünde okumuştur. Manchester Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde İngilizce Drama eğitimi almıştır. Cambridge Üniversitesi’nde yabancı dil olarak İngilizce sertifikası aldıktan sonra  Milton Keynes Üniversitesi’nde Eğitimde Profesyonel Gelişim üzerine yüksek lisans yapmıştır.  İleri düzeyde  İngilizce ve Türkçe, iyi derecede Fransızca konuşabilmektedir.

 Türkiye’de 25 yıl boyunca farklı eğitim, kurum ve sivil toplum kuruluşları adına formal ve informal öğrenim ortamlarında kurum yöneticiliği, program geliştirme uzmanlığı, eğitim ve proje danışmanlığı, eğitici eğitmenliği ve öğretmenlik görevlerini yürütmüş; kapsamlı eğitim projeleri yönetmiş ve proje yönetim ekiplerinde yer almıştır. 15 yıl boyunca çeşitli okullarda ilk ve orta öğretim seviyesinde yaşam becerileri, dil, tasarım/teknoloji eğitimi ve sınıf öğretmenliğini sürdürmüştür.

20 yıllık sürede ilköğretim çağındaki çocuklara ve öğretmenlere yönelik barış eğitimini yaygınlaştırmak amaçlı, İstanbul’da kültürler arası iletişimi ve anlayışı geliştirme hedefleri olan üç okul projesi başlatmış ve bu projelerin yöneticiliğini yürütmüştür. BUPERC’de halen barış eğitimi eğitici eğitmeni, eğitim projesi geliştirme danışmanı, Yaşam Becerileri Eğitim Programı Geliştirme Komisyonu yöneticisi olarak görev almaktadır. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV) Uluslararası Program Yöneticisi olarak üç yıl görev almıştır (2002-2006). TEGV gönüllülerine ve çalışanlarına yönelik yaşam becerileri eğitimi konusunda eğitim seminerleri gerçekleştirmiştir. Tasarımcısı olduğu ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik yaşam becerileri geliştirme programları, 2003 ve 2006 yılları arasında gönüllüler aracıyla 12.000’i aşkın çocuğa ulaşmıştır.

M. Pınar, TBMM kurumlarına bağlı olarak ICOMOS, UNESCO Kültür Değerler Ödülleri, müze ve kültür alanında proje geliştirme çalışmalarında yer almıştır. UNESCO ‘Eğitimde Küresel Değerler Programı’ eğitmeni olarak ilk, orta öğretim ve akademik kurumlarda görev alan eğitimcilere seminerler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, 2004 yılında AB Ulusal Komisyon Dış Uzman Ekibi’nde AB Proje Değerlendirme Eksperi olarak görev almıştır.

M. Pınar, 2008 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Merkezi BUPERC’te projelere katılmış, proje yöneticiliğini yürütmüş ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Çatışma Çözümü seçmeli ders programında eğitimci olarak yer almıştır. STK ve sivil toplum gruplarına yönelik çeşitli Barış Eğitim seminerlerini de 2008 – 2011 yılları arasında yürütmüştür.

LQ Yaşam Becerileri Eğitim programının tescilli eğitici eğitmeni olarak İstanbul, Trakya-Çerkezköy, Çanakkale, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Adana ve Mardin dahil olmak üzere çeşitli illerde okul öncesi, ilk ve orta öğretim kurumlarında aktif görevli öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik toplam 12 eğitici eğitimi vermiştir. 


© 2024 Lions Kulüpleri Vakfı